Byt s výhledem na Alpy Jednoduchý tvar

Jednoduchý tvar bytového domu byl postaven neobvyklým způsobem a jedinečné umístění budovy nabízí svým obyvatelům mimořádný výhled na nejvyšší horský řetězec v Evropě.

Byt s výhledem na Alpy

Města a vesnice v severním Německu a Nizozemí se vyznačují budovami z lícových cihel nebo klinkeru, které se stavěly po několik set let. Nicméně, čím dál více směrem na jih se mění obraz ulice a převládají fasády z omítek. Samozřejmě, zde není nedostatek klinkeru a lícové cihly, z nichž nejlepším příkladem je bytový dům ve Vaduzu, hlavním městě Lichtenštejnského knížectví s 5 tisíci obyvateli. Architekti z ateliéru Verling & Partner se rozhodli, že nejlepším materiálem pro fasádu budovy budou lícové cihly ve standardním formátu NF. Budova se skládá ze čtyř nadzemních podlaží, bytového domu s užitnou plochou od 65 do 220 m2.

Atraktivní lokalita

Umístění projektu je v oblasti sídliště "Auring" nacházející se na jihu Vaduzu poblíž Rýna, kde bylo v minulých letech postaveno několik dalších třípodlažních a čtyřpodlažních bytových domů. Za účelem optimálního využití atraktivního místa se projektanti rozhodli pro kompaktní obdélníkový tvar a maximální využití krásného a širokého výhledu na okolní panorama Alp. Fasáda byla vyrobena z lícových cihel a balustrády lodžií - vyrobeny z matného skla, které do bytů přináší přirozenější světlo. Zadní strana budovy směřující na sever - v kontrastu - byla vytvořena jako fasáda s otvory v podobě balustrádových oken, zato obě přední strany mají okenní dveře do výšky celé místnosti. V závislosti na zdi se také mění konstrukce fasády, díky různým způsobům cihelného zdění. Dalším charakteristickým prvkem nové budovy je štítová střecha, která uprostřed přechází do ploché střechy.

Minimalizace energetické náročnosti jako standard objektu

Pro optimální tepelnou izolaci a větrání budovy mezi cihlovou fasádou a železobetonovou stěnou byla navržena větrací mezera o šířce 4,5 cm a tepelná izolace z minerální vlny o tloušťce 22 cm. Součinitel přestupu tepla (U) redukovaný tímto řešením na hodnotu 13 wattů na m2 přispívá k tomu, že budova odpovídá švýcarskému standardu minimalní spotřeby energie. Během hledání vhodného fasádního materiálu byla vzata v úvahu estetika suroviny, její trvanlivost a snadná údržba. Na základě předchozí kontroly vzorků a konzultace s investorem bylo rozhodnuto použít lícovou cihlu Röben Moorbrand v pískově žluté barvě. - Rozhodli jsme se, že fasáda z lícové cihly se bude prolínat se sousední kancelářskou budovou, jejíž fasáda byla vyzděna ze žlutého klinkeru - vysvětluje projekt architekta Mario Lampert z kanceláře společnosti Verling & Partner. - Materiál, který jsme vybrali, má drsný povrch se žlutým pískem, který je považován za nejklasičtější typ fasády. Kromě toho se cihla vyznačuje technickými parametry, které budou dokonale fungovat v převažujících povětrnostních podmínkách ve Vaduzu, jsou odolné a dobře si poradí v obdobích mrazu - dodává.

Podrobnosti velkého významu

Počáteční myšlenky architektů byly přeneseny díky projektu Röben na projekt fasády. Cihla ve standardním formátu NF byla položena v podélném převázání se světlými spoji. – Převázání zdůrazňuje základní typ zdění a zároveň zajišťuje skvělou interakci s vertikální mřížkou oken. Barevné a nepravidelné ručně tvarované cihly navíc doplňují celou budovu, říká Lampert. Na fasádu z uliční strany bylo použito úplně jiné řešení. - Pro rychlou realizaci fasády v této části budovy jsme se společně s oddělením Röben rozhodli použít cihlový "pás" z lícových pásků - informuje Lampert. Jednotlivé pásky je nutno na místě lepit na speciálním lepidle na železobetonovou fasádu. Navzdory použití řešení s lícovými pásky neexistuje žádný pohledový rozdíl ve vztahu k cihlovým prvkům fasády.