Vstupní schody

Při navrhování rodinných domů, se klade stále více důraz na schody, které budou spojovat jednotlivá patra. Schodiště  může dát zajímavý vzhled celému vnitřnímu prostoru domu.

Dům může mít schodiště i na venkovní prostory, např. do zahrady, na terasu a také jako vstupní schody před hlavním vchodem do domu. Nyní si tento poslední tip schodiště trochu představíme. Vstupní schody jsou považovány za detail,  který přitahuje pozornost vcházející osoby hned po fasádě domu. Proto, při projektování domu je potřeba dbát na to, aby byly nejen pohodlné, ale i vzhledově sladěné s ostatními materiály.

Existují dva způsoby pokládky schodů. Tradiční, bohužel zabírající spoustu času vyzdíváním nebo betonováním jednotlivých částí a pak  rychlejší způsob  sestavováním prefabrikovaných dílců schodů.

Z pohledu architekta je největší výhodou hotových schodů z cihel to, že umožňuje výběr barvy s laděný se vzhledem domu. Pro domy v tradičním stylu budou ideálním typem schody s obdélníkovým nebo půlkulatým tvarem, kdežto dobrým ukončením více originálních tipů domů mohou být schody v podobě lichoběžníku, obdélníku se skosenými hranami nebo půlkruhu s rovnými bočními stranami. Není to však pravidlem, neboť je někdy složitější projekt nejlépe složit z nejjednoduššího tipu obdélníkového tvaru schodů. Proto při výběru vstupních schodů mějte na paměti konečný estetický dojem celkového vzhledu domu. Barvu schodů jde jednoduše sladit s barvou fasády, neboť jsou vyrobené ze stejného klinkeru, jako přední část domu.

Projekční architektonická kancelář ARCHIPELAG