Pokládka klinkerových cihel a dlažeb

Obdélníkový, klasický rozměr klinkerové cihly dlažební ji umožňuje  pokládat různými způsoby. Nejběžnějšími  používanými vazbami jsou: vazba rybí kost, běhounová vazba, bloková vazba z osmi dlaždic, bloková dlažba ze dvou dlaždic, na koso,třičtvrtěvazba a bloková vazba se středovým kamenem.


Klinkerové cihly dlažební se můžou pokládat i do oblouku. Nejčastějším způsobem pokládání cihel je  vazba rybí kost. Díky tvaru průběžných, pravoúhlých a obloukových spár, dosahujeme velkou stabilitu. Populární je také vazba polokřížová, kde se střídá vrstva vazáků a běhounů. Umožňuje velmi širokou škálu vzorů vazeb. Používá se především v zahradách a na terasách.

Klinkerové cihly dlažební pokládané pod úhlem 45° k ose cesty, jsou díky rovnoměrnému rozdělení délek spár velice stabilní a proto se tento způsob využívá především na vjezdy do garáží a příjezdové cesty.

Okraje na líci cihly jsou skosené. Všechny způsoby pokládání mohou být navzájem kombinovány, což umožňuje velké atraktivní uspořádání. A co víc, klinkerové cihly dlažební umožňují  nejen pokládku na mnoho způsobů, ale i jednoduchou případnou výměnu. Rekonstrukce výměny povrchu není problém – cihly se rozeberou a znovu položí.